27/05/2017

Category: 


Premier Awards
The Lupp Trophy: John Holmes (Auckland)
The Steel Memorial Trophy: Liam Lawson (Auckland)
The Rally Founders Trophy: Hayden Paddon (Geraldine)
The Jim Clark Trophy: Shane van Gisbergen (Auckland)

Honour Awards
The Ron Frost Trophy: Tony Quinn (Cromwell)
Award of Merit: Carl Rabbidge (Timaru)
Award of Merit: Stuart MacLean (Queenstown)
Technical d’Honneur: Graham Hill (Auckland)
Distinguished Service Award: Don Brunt (Thames Valley Car Club, Paeroa)
Distinguished Service Award: Chris Dunn (South Island Endurance Racing Drivers Club, Timaru)
Distinguished Service Award: Graham Buchanan (Manawatu Car Club, Palmerston North)
Distinguished Service Award: Wayne Barnard (Autosport Car Club, Christchurch)
Citation Award: Euan Cameron (Christchurch)
Special Award: Mike Wilson (Nelson)
Special Award: Reg Cook (Coromandel)
Special Award: Andrew Hawkeswood (Auckland)
Special FIA Award: Morrie Chandler (Auckland)
Volunteer of the Year: Shane Arundel (Canterbury Car Club, Christchurch)

2017 ClubSport Awards
NZ Hillclimb Gold Star Champion: Matt Penrose (Autosport Car Club, Christchurch)
NZ Junior ClubSport Champion: Jordan Grant (Motorsport Bay of Plenty, Tauranga)
NZ ClubSport Gold Star Champion: Brent Redington (Hawke’s Bay Car Club, Napier)

2016 Rally Championships
NZ Rally Challenge Trophy: Driver – Kingsley Jones; Co-driver – Waverley Jones (Auckland)
NZ Historic Challenge Champions: Driver – Marcus van Klink (Kaiapoi); Co-Driver - Dave Neill (Rangiora)
2WD Rally Champions: Driver – Dave Strong (Auckland); Co-Driver – Bruce McKenzie (Paeroa)
NZ Junior Rally Champion: Sloan Cox (Rotorua)
NZ Rally Gold Star Champions: Driver – David Holder (Mt Maunganui), Co-Driver – Jason Farmer (Huntly)

2016-17 Race Championships
NZ 1-Hour Endurance Race Champion: Jarrod Owens (West Melton)
NZ 3-Hour Endurance Race Champions: Simon Evans (Auckland) and Gene Rollinson (Auckland)
NZ Formula First Champion: Bramwell King (Palmerston North)
NZ Porsche Champion: Matt Whittaker (Wellington)
NZ Super Truck Champion: Troy Wheeler (Auckland)
Historic Formula Ford Champion: Andy Downs (Christchurch)
NZ Formula Ford Class 2 Champion: Michael Collins (Christchurch)
NZ Formula Ford Champion: Liam Lawson (Auckland)
NZ V8 Ute Champion: Richard Moore (Auckland)
Toyota 86 Champion: Ryan Yardley (Christchurch)
NZ Touring Cars Class 2 Champion: Liam MacDonald (Invercargill)
NZ Touring Cars Class 1 Champion: Simon Evans (Auckland)
Bruce McLaren Memorial Trophy (TRS): Marcus Armstrong (Christchurch)
Toyota Racing Series Champion and Gold Star Single Seater Champion: Thomas Randle (Australia)

Historic Heritage Awards
Wayne Murdoch (South Canterbury Car Club, Timaru)
Leo Leonard (South Canterbury Car Club, Timaru)
Ian ‘Inky’ Tulloch (Southland Sports Car Club, Gore)
Hugh and Lloyd Owen (Marlborough Car Club, Blenheim)

2017 New Zealand Motorsport Media Awards
News Journalist of the Year: Shaun Summerfield (formerly of Newshub)
Feature Journalist of the Year: David Turner
Photographer of the Year, single shot: Bruce Jenkins
Photographer of the Year, portfolio: Greg Henderson
PR Communicator of the Year: Catherine Pattison

2016 Motorsport NZ Elite Academy
Top-placed graduate: Jacob Smith, 18, race driver, Auckland

2017 Motorsport NZ Elite Academy participants
(age at 1 July 2017, motorsport code, hometown)
Jordan Baldwin, 19, race driver, Auckland
Sarah Brennan, 25, rally co-driver, Christchurch
Arran Crighton, 19, race driver, Auckland
Samantha Gray, 22, rally co-driver, Lincoln
Reece Hendl-Cox, 16, race driver, Whakatane
Kaleb Ngatoa, 16, kart/race driver, Marton
Job Quantock, 23, rally driver, Christchurch
Jack Williamson, 25, rally driver, Hamilton