Discontinued Rally Championships

The following Championships are recorded herein to ensure the exploits and achievements of the champions are not forgotten in the sport’s rich history.
 

Kiwi 2 (2WD) Champions

Drivers Champions

2010 M.Summerfield, Skoda Fabia
2009 R.Cook, Nissan Micra
2008 A.Cook, Honda Jazz
2007 D.Strong, Honda Civic Type R
2006 A.Cook, Honda Jazz
2005 D.Strong, Honda Civic Type R
2004 J.West, Suzuki Baleno
2003 D.Buist, Toyota Corolla

Co-drivers Champions

2010 D.Neill
2009 M.Ballentyne
2008 J.Stringer
2007 B.McKenzie
2006 S.Campbell
 

MotorSport NZ Rally Xtreme Championship

 
Originally named the MotorSport NZ Club Rally Championship with the commencement of the 2005 season it was renamed the MotorSport NZ Rally Xtreme Championship.
 

4WD

Driver Champions

 
2008 Glenn Smith, Taranaki
2007 Jeff Judd, Christchurch
2006 Derek Ayson, South Otago
2005 Paul Nicoll, Nelson
2004 Dave Burgess, Auckland
2003 Anton Cheetham, Palmerston North
2002 Tracey Mann, Greymouth
2001 Shane Murland, Paraparaumu
2000 Struan Robertson, Palmerston North
1999 Gary Cliff, Christchurch

Co-driver Champions

2008 Brett Wright 
2007 Marty Stevenson
 

2WD

Driver Champions

2008 Craig Stevens, Auckland
2007 David Wright, Te Aroha
2006 Deane Buist, Christchurch
2005 Deane Buist, Christchurch
2004 Derek Ayson, Clinton
2003 Dave Strong, Auckland
2002 Deane Buist, Christchurch
2001 Deane Buist, Christchurch
2000 Stu Moore, Palmerston North
1999 Jeff Judd, Christchurch

Co-driver Champions

2008 Matt Richards
2007 Chris Alexander
 

Group A

2004 S.Murray, Palmerston North
2003 B.Herbert, Palmerston North
2002 B.Herbert, Palmerston North
2001 L.Scott, Wellington
2000 B.Herbert, Palmerston North
1999 G.Argyle, Palmerston North
1998 G.Argyle, Palmerston North
1997 B.Green, Palmerston North
1996 J.McAndrew, Wellington
1995 G.Argyle, Palmerston North
1994 J.McAndrew, Wellington
1993 J.McAndrew, Wellington
1992 S.Warren, Rangiora
1991 B.Stokes, Waikuku
1990 N.Allport, Papakura
1989 N.Allport, Papakura
1988 B.Stokes, Waikuku
1987 P.Bourne, Pukekohe
1986 W.Pittams, Matamata
1985 B.McKenzie, Napier
1984 B.McKenzie, Napier
 

Group N

2005 R.Mason, Subaru Impreza WRX
2004 C.West, Subaru Impreza WRX
2003 C.West, Subaru Impreza
2002 C.West, Subaru Impreza
2001 D.Kibble, Mitsubishi Lancer Evo 5
2000 C.West, Mitsubishi Lancer Evo 5
1999 S.Holmes, Subaru Impreza
1998 R.Meekings, Mitsubishi Lancer
1997 R.Jones, Mitsubishi Lancer
1996 R.Jones, Mitsubishi Lancer
1995 R.Jones, Mitsubishi Lancer
1994 R.Jones, Mitsubishi Lancer
1993 B.Watkin, Subaru Legacy
1992 W.Orr, Subaru Legacy
1991 B.Watkin, Subaru Legacy
1990 L.Owen, Mitsubishi VR4
1989 S.Weeber, Subaru Omega
1988 W.Smith, Suzuki Swift GTi
 

Group One

1983 B.Rawstron, Ford Escort Sport
1982 S.Ward, Mazda RX 3
1981 Jointly - G. Crawford, Mazda RX 3 and B.Rawstron, Ford Escort Sport
1980 J.Cowan, Ford Escort RS2000
1979 G.Hughson, Mazda RX 3
1978 R.Brown, Mazda RX 3
1977 R.Brown, Mazda RX 3
1976 C.Rabbidge, Mazda RX 3
 

NZ Rally Championship Teams Award

2004 Subaru Rally Team NZ of C.West, R.Mason and S.Murray
2003 Subaru Rally Team NZ of B.Herbert, C.West and R.Vizible
2002 Hutt Valley MotorSport team of L.Scott, B.Herbert and C.West
2001 Hutt Valley MotorSport team of L.Scott, B.Herbert and C.West
 

North Island Champion

2001 Bruce Herbert, Dannevirke
2000 Bruce Herbert, Dannevirke
1999 Bruce Herbert, Dannevirke
 

South Island Champion

2001 Lewis Scott, Wellington
2000 Bruce Herbert, Dannevirke
1999 Chris West, Timaru
 

F2 Champion

2001 Jason West, Dunedin
 

Baleno Cup

2000 Jason West
1999 Brendon Welch
1998 Grant Liston
 

Rally Championship Class Winners

Since the introduction of Class Awards in 1992, the class structure of the New Zealand Rally Championship has constantly evolved and as new classes have been added it has meant some of the trophies have changed from representing a particular Group to that of another. The following records these against the particular class evident in that year of award.
 

Class 1

1998 Steve Pound
1997 Not Contested
1996 Gordon Diggle
1995 Not Contested
1994 Jon Olsen
1993 Blair Logan
1992 Richard McConnachie
 

Class 2

1995 Reece Jones
1994 Reece Jones
1993 Brian Watkin
1992 Will Orr
 

Class 3

2000 Jason West
1999 Stumpy Holmes
1998 Ross Meekings
1997 Reece Jones
1996 Reece Jones
1995 Not contested
1994 Deane Buist
1993 Vanessa Slee
1992 Stuart Warren
 

Class 4

1999 Dave Strong
1998 Dave Strong
1997 Deane Buist
1996 Dave Strong
1995 David Black
1994 Joe McAndrew
1993 Joe McAndrew
1992 Jointly - Neil Allport and Joe McAndrew
 

Class 5

1999 Dave Strong
1998 Dave Strong
1997 Deane Buist
1996 Dave Strong
1995 Geoff Argyle
1994 Vanessa Slee
 

Class 6

1999 David Black
1998 David Black
1997 Brian Green
1996 Joe McAndrew
 

Class 7

1999 Geof Argyle
1998 Geof Argyle