Discontinued Race Championships

The following Championships are recorded herein to ensure the exploits and achievements of the champions are not forgotten in the sport’s rich history.

 

Ford Escort Sport

1981 A.Milligan 
1980 J.Armstrong
1979 R.Williams
 

Ford Laser Sport

1988 M.Starnes
1987 M.Starnes
1986 D.Slater
1985 M.Starnes
1984 W.Hislop
1983 W.Hislop
 

Pre '89 Formula Ford Challenge

With the commencement of the 1996/97 season this class was changed from Class II to Pre '89 Challenge Cup.
2005/06 N.Donaldson
2004/05 S.Heffernan
2003/04 N.Atley
2002/03 C.Doran
2001/02 C.Wall
2000/01 L.Etwell
1999/2000 G.Campbell
1998/98 Not Contested
1997/98 G.Campbell
1996/97 R.Dowe
1995/96 S.Dixon
1994/95 A.Bowler
1993/94 G.Tulett
1992/93 K.Ingram
1991/92 L.Zohs
1990/91 B.Smythe
1989/90 J.Douglas
1988/89 I.Spurle
1987/88 L.Zohs
1986/87 D.Blomquist
 

Mini Challenge

2010/11 raced as part of Production Racing
2009/10 M.Hamilton
2008/09 C.Innes
2007/08 B.Collins
 

Mini 7

2001/02 K.Warmouth
2000/01 A.Brook
1999/2000 M.Mitchell
1998/98 G.Wilkinson
1997/98 A.Fogg
1996/97 A.Fogg
1995/96 D.Sims
1994/95 D.Sims
1993/94 W.Timms
1992/93 R.Wilkinson
1991/92 P.Black
1990/91 G.Bearsle
1989/90 P.Black
1988/89 J.Hamilton
1987/88 S.Burton
1986/87 C.Heron
1985/86 R.Gillies
 

NZ National Formula Championship

(Awarded on points gained in races for 1500cc single-seater racing cars)
 
1970 Ken Smith (Lotus)
1969 Graham McRae (McRae)
1968 Graeme Lawrence (Brabham)
1967 Roly Levis (Brabham)
1966 Roly Levis (Brabham)
1965 Roly Levis (Brabham)
 

NZ National Touring Car Series

(For FIA Group A regulations)
 
1987 Glen McIntyre/Charlie O’Brien (BMW)
1986 Graeme Bowkett (Holden Commodore)
1985 Kent Baigent (BMW)
1984 Gary Sprague (Ford Fairmont)
 

Porsche GT3 Cup

2010/11 D.Gaunt
2009/10 C.Baird
2008/09 C.Baird
2007/08 C.Baird
2006/07 C.Baird
2005/06 C.Baird
 

997

2010/11 D.Gaunt
2009/10 C.Baird
2008/09 C.Baird
2007/08 C.Baird
 

996

2010/11 S.McLennan
2009/10 H.Gardiner
2008/09 H.Gardiner
2007/08 T.Martin
 

NZ Production Car Championship

(For local production car regulations based on FIA Group N)
 
1991 Bryan Bate, Palmerston North
1990 David Slater, Auckland
1989 David Slater, Auckland
1988 Ross Heffernan, Auckland
1987 Graham Anderson, Wellington / David Slater, Auckland
1986 Debbie Lester / Richard Lester, Palmerston North
 

Production Championship – Unlimited Class

(Since 1981; over 2000cc NZ-assembled plus Group A)
 
1986 Lamont / Cameron (BMW)
1985 Crowe / Longhurst (BMW)
1984 Crichton / Wilkinson (BMW)
1983 Smith / Hulme (Holden Commodore)
1982 Oxton / Brock (Holden Commodore)
1981 Sprague / Leonard (Ford Fairmont)
1980/1979 No series
1978 Barry Lloyd (Ford Falcon GT)
1977 Inky Tulloch (Chevrolet Camaro)
1976 Art McKee (Chevrolet Camaro)
1975 Jim Richards (Ford Falcon GT)
1974 Wayne Murdoch (Ford Falcon) and Jim Richards (Ford Falcon GT)
1973 Leo Leonard (Chrysler Charger)
1972 Jim Richards (Ford Falcon GT)
 

Production Championship – Group A - 0-1600cc

(For FIA Group A regulations)
 
1986 Drinkrow / Drinkrow (Toyota Corolla)
1985 Adams / Woolf (Toyota Corolla)
1984 Willy / Janes (Toyota Corolla)
 

Production Racing - Classes for the 2010/11 season:

Class A (BMW MINI Challenge)

2010/11 Ben Dallas, BMW MINI Cooper
 

Class B (2WD & 4WD 1801cc & over naturally aspirated)

2010/11 Steve Taylor, Honda Civic Type R FDZ
 

Class C (2WD forced induction)

2010/11 Grant Aitken, Ford Focus RS
 

Class D (4WD forced induction)

2010/11 Grant Liston, Mitsubishi Laner Evo 9
 

Production Racing - Classes for the 2009/10 season:

Class A (2WD 0-1600cc normally aspirated)

2009/10 Not Contested
 

Class B (2WD 1601-2000cc normally aspirated)

2009/10 Steve Taylor, Honda Civic Type R
 

Class C (4WD and 2WD Over 2001cc normally aspirated)

2009/10 Mark Joblin, Nissan 350GT
 

Class D (2WD 0-2500cc forced induction)

2009/10 Craig Innes, Mazda 3 MPS
 

Class E (4WD 0-2000cc forced induction)

2009/10 Simon Sceats, Subaru WRX
 

Classes for the 2007/08 and 2008/09 season:

Class A (2WD 0-1600cc normally aspirated)

2008/09 C.McMaster, Suzuki Swift
2007/08 C.McMaster, Suzuki Swift
 

Class B (2WD 1601-3500cc normally aspirated, 0-2300cc forced induction & 0-2000cc diesel turbo engines)

2008/09 G.Rollindon, Maxda 3 MPS
2007/08 D.Williams, Mazda 3 MPS
 

Class C (4WD 0-2000cc forced induction & 0-3500 normally aspirated engines)

2008/09 B.Kennett, Mitsubishi Lancer
2007/08 S.Sceats, Subaru Impreza
 

Classes for the 2006/07 season:

Overall

2006/07 D.Williams Mitsubishi Evo 9
 

Class A (2WD)

2006/07 Z.Coppins, Honda Integra
 

Class B (4WD)

2006/07 D.Williams, Mitsubishi Evo 9
 

Classes prior to the 2006/07 season:

Class A (up to 2 litre)

2005/06 Z.Coppins, Honda Integra Type R
 

Class B (2 to 3.5 litre)

2005/06 J.Boult, Mazda RX8
 

Class C (up to 2 litre turbocharged)

2005/06 R.Thurston, Mitsubishi Evo 8
 

Class A (up to 2 litre)

2005/06 Z.Coppins, Honda Integra Type R
 

NZ Production Saloon Championship

(Castrol GTX Series 1972/76; Benson & Hedges Series 1981/86)
 
1986 Lamont / Cameron (BMW)
1985 Crowe / Longhurst (BMW)
1984 Crichton / Wilkinson (BMW)
1983 Smith / Hulme (Holden Commodore)
1982 Oxton / Brock (Holden Commodore)
1981 Sprague / Leonard (Ford Fairmont)
1980/1979 No series
1978 Barry Lloyd (Ford Falcon GT)
1977 Inky Tulloch (Chevrolet Camaro)
1976 Lin Neilson (Porsche 911)
1975 Jim Richards (Ford Falcon GT)
1974 Kevin McNamara (Fiat 124)
1973 Reg Cook (Ford Escort RS1600)
1972 Alan Woolf (Holden Torana)
 

NZ Saloon Championship

(On points for selected races; 1966-72 on points gained in engine-size classes; superseded by Shellsport Series 1978)
 
1977 Jack Nazer (Victor-Chevrolet)
1976 Jack Nazer (Victor-Chevrolet)
1975 Paul Fahey (Ford Capri)
1974 Jim Richards (Ford Mustang)
1973 Rod Coppins (Pontiac Firebird)
1972 Rod Collingwood (Mini)
1971 Paul Fahey (Ford Escort FVA)
1970 Red Dawson (Ford Mustang)
Rod Coppins (Chevrolet Camaro)
1969 Paul Fahey (Ford Mustang)
1968 Roger Anderson (Mini Cooper)
1967 Robbie Francevic (Custaxie)
1966 Dave Simpson (Lotus-Anglia)
1965 Paul Fahey (Ford Lotus-Cortina)
1964 Kerry Grant (Ford Cortina GT)
1963 Ray Archibald (Jaguar 3.8)
1962 Ray Archibald (Jaguar 3.8)
1961 Ross Jensen (Jaguar 3.8)
1960 Harold Heasley (Humber 80)
 

NZ Saloon Championship – Unlimited Class

(For points gained in the largest engine-capacity class of the NZ Saloon Championship)
 
1977 Jack Nazer (Victor-Chevrolet)
1976 Jack Nazer (Victor-Chevrolet)
1975 Paul Fahey (Ford Capri)
1974 Jim Richards (Ford Mustang)
1973 Rod Coppins (Pontiac Firebird)
1972 Paul Fahey (Ford Mustang)
1971 Paul Fahey (Ford Escort FVA)
1970 Red Dawson (Ford Mustang)
Rod Coppins (Chevrolet Camaro)
1969 Paul Fahey (Ford Mustang)
1968 Paul Fahey (Ford Mustang)
1967 Frank Bryan (Ford Mustang)
1966 Ivan Segedin (Ford Mustang)
 

Shellsport 2-litre Saloon Series

(For points in selected races)
 
1985 Warren Steel (Datsun)
1984 Tony Marsh (Datsun)
1983 Roy Harrington (Ford Escort)
1982 Roy Harrington (Ford Escort)
1981 Reg Cook (Datsun)
1980 Reg Cook (Datsun)
1979 Reg Cook (Datsun)
1978 Bryce Platt (Ford Escort)
 

NZ Sports Car Championship

(NZRDC 1960/72; SCANZ 1973/86; 2-litre limit from 1974)
 
1986 Jamie Aislaibie (Sid III)
1985 Jamie Aislaibie (Sid III)
1984 Lester Reader (LJR)
1983 Lester Reader (LJR)
1982 Bruce Turnbull (Fronzelli)
1981 Bruce Turnbull (Fronzelli)
1980 Bob Homewood (Rhubarb 3)
1979 Jamie Aislaibie (Sid)
1978 Jamie Aislaibie (Bray)
1977 Charlie Bensemann (Rhubarb 3)
1976 Colin Smith (Rhubarb 3)
1975 Bob Hyslop (JRM)
1974 Ian Bisman (Begg)
1973 Jamie Aislaibie (Sid-Jaguar)
1972 Gary Pederson (Gemco-Oldsmobile)
1971 Grahame Harvey (Elfin-Chevrolet)
1970 Jim Boyd (Lola-Chevrolet T70)
1969 Grahame Harvey (Elfin-Chevrolet)
1968 Andrew Buchanan (Elfin-Chevrolet)
1967 Andrew Buchanan (Ferrari 275LM)
1966 Jim Boyd (Lycoming Special)
1965 Barry Porter (Lotus-Climax)
1964 Barry Porter (Lotus-Climax) and Johnny Riley (Lola-Ford)
1963 Barry Cottle (Lola-Climax)
1962 Barry Cottle (Lola-Climax)
1961 Malcolm Gill (Lycoming Special)
1960 Malcolm Gill (Lycoming Special)
 

Suzuki Swift Sport Cup Championship

2011/12 A.J.Lauder
2010/11 D.Fisher
2009/10 W.Bamber
 

Thundersaloon Championship

(For cars complying with Open Saloon or Sports Sedan regulations)
 
1990 K.Wills, Auckland
1989 W.Huxford, Wellington
1988 R.Freeth, Auckland
 

NZ Touring Car Championship

2002 B.Thomlinson, Toyota Altezza
2001 J.Richards, Nissan Primera
2000 J.Richards, BMW 320i
1999 J.Richards, BMW 320i
1998 B.Riley, BMW 320i
1997 C.Baird MNZM, BMW 320i
1996 C.Baird MNZM, BMW E36/325
1995 C.Baird MNZM, BMW E36/325
1994 C.Baird MNZM, BMW E36/325
1993 E.Lamont, Holden Commodore
1992 G.Crosby, Sierra Cosworth
1991 B.Riley, BMW M3
1990 R.Francevic, Sierra RS500
1989 R.Francevic, Sierra RS500
1988 T.Crowe, BMW M3
1987 G.McIntyre,BMW 635 CSI
1986 G.Bowkett, Holden Commodore
1985 K.Baigent, BMW 635 CSI
1984 G.Sprague, Ford Falcon XD
 

TraNZam Championship

Class One: 

2002 P.Pedersen
2001 A.Stichbury
2000 C.Baird
1999 S.Drake
1998 S.Drake
1997 P.Morris
1996 A.McElrea
1995 K.Scott
1994 K.Scott
1993 K.Scott
1992 K.Scott
1991 K.Scott
1990 K.Wills
1989 W.Huxford
1988 R.Freeth
 

Class Two: 

2000 D.Running
1999 K.Jones
1998 K.Jones
 

V8 UTES

2011/12 A.Waite
 

NZV8s Development Series

2007/08 M.Bristow
2006/07 M.Thorn
2005/06 A.McCarrison
2004/05 D.Stewart