2018 MotorSport New Zealand Annual Awards

2018 MotorSport New Zealand Annual Awards

Presented 26 May 2018

 

Wall of Fame

Earl Bamber, Whanganui

 

Premier Awards

The Lupp Trophy – Mike Small (Timaru)

The Steel Memorial Trophy – Liam Lawson (Pukekohe)

The Rally Founders Trophy – Andrew Hawkeswood (Auckland)

The Jim Clark Trophy – Brendon Hartley (Monaco, originally Palmerston North)

 

2018 ClubSport Awards                                  

NZ ClubSport Gold Star Champion – Cameron Morison (Ashburton Car Club, Christchurch)

NZ Junior ClubSport Champion – Jordan Grant (Motorsport Bay of Plenty, Tauranga

NZ Hillclimb Gold Star Champion – Matthew Penrose (Autosport Car Club, Christchurch)
                                   

2017 Rally Championships                             

NZ Rally Challenge Trophy (Driver) – Adam Bligh (Tauranga)

NZ Rally Challenge (Co-driver) – Ric Chalmers (Hastings)

NZ Historic Challenge (Driver) – Tony Gosling (Christchurch)

NZ Historic Challenge (Co-driver) – Blair Read (Auckland)

2WD Rally Champion (Driver) – Dylan Thomson (Christchurch)

2WD Rally Champion (Co-driver) – Amy Hudson (Christchurch)

NZ Junior Rally Champion – Dylan Thomson (Christchurch)

NZ Rally Gold Star Champion (Driver) – Andrew Hawkeswood (Auckland)

NZ Rally Gold Star Championship (Co-driver) – Jeff Cress (Auckland)

                                   

2018 Race Awards

NZ 3 Hour Endurance Racing Champions – Simon Evans (Auckland) and Callum Quin (Auckland)

NZ 1 Hour Endurance Racing Champion – Shane Hodgson (Auckland)

NZ Formula First Champion – Callum Crawley (Feilding)

NZ Super Truck Champion – Alex Little (Wellington)

NZ Porsche Champion – Paul Kelly (Christchurch)

NZ Formula Ford Champion – Callum Hedge (Auckland)

NZ Formula Ford Champion (Class 2) – Robert Toshach (Christchurch)

NZ Formula Ford Champion (Class 3) – Matthew Butchart (Richmond)

Toyota 86 Champion – Jack Milligan (Christchurch)

NZ V8 Ute Champion – Richard Moore (Auckland)

NZ Touring Cars Champion (Class 2) – Liam MacDonald (Invercargill)

NZ Touring Cars Champion (Class 1) – Andre Heimgartner (Melbourne, originally Auckland)

Toyota Racing Series Gold Star Champion – Robert Shwartzman (St Petersburg, Russia)

Bruce McLaren Memorial Trophy (for top New Zealander) – Marcus Armstrong (Christchurch)

 

Honour Awards

Distinguished Service Award – Helen Cameron (Stratford)

Distinguished Service Award – Karen Dovey (Tauranga)

Distinguished Service Award – Mark Sheehan (Auckland)

Distinguished Service Award – Dom Kalasih (Wellington)

Distinguished Service Award – Naomi Bray (Wellington)

Distinguished Service Award – Anne Boyce (Auckland)

Distinguished Service Award – Chris Adams (Dunedin)

Distinguished Service Award – Gus McMillan (Lower Hutt)

Distinguished Service Award – John Rapley (Lower Hutt)

Award of Merit – Norman Oakley (Dunedin)

Citation Award – Geoff Ridder (Hamilton)

Special Award – Dennis Martin (Palmerston North)

Special Award – Grant McDonald (Rangiora)

Volunteer of the Year – Hokimoana Tawa (Turangi)

The Ian Snellgrove Trophy for the NZ Elite Motorsport Academy winner – Jordan Baldwin (Auckland)

 

Media Awards

News Journalist of the Year – Abby Wilson (1News, Auckland)

Feature Journalist of the Year – Dave Hedge (Volt TV Productions, Auckland)

President’s Award for Best Single Photograph – Neville Bailey (Auckland)

Photographer of the Year Award (Portfolio) – Becky Ladbrook (Dunedin)             

PR Communicator of the Year – Kate Gordon-Smith (Relish Communications, Wanaka)

 

Historic Heritage Awards

In recognition of services to historic and classic racing in New Zealand

Avon Hyde (Christchurch)

Trevor Crowe (Christchurch)

Kerry Grant (Foxton Beach)

(the late) Euan Sarginson (Christchurch)

Jamie Aislabie (Rotorua)

                       

Rally Historic Heritage Awards

In recognition of those who have consistently made an outstanding contribution to rallying in New Zealand

Mike John (Auckland)

Joe McAndrew (Wellington)

Carl Rabbidge (Timaru)

Laurie Brenssell (Hamilton)